Ücretsiz Backlink Siteleri – Kaliteli ve Ücretsiz 20 Backlink Kaynağı

ücretsiz backlink siteleri

Kendi site linkininizin başka sitelerde yer alması seo açısından çok önemlidir.Fakat link almış olduğunuz sitelerin, düşük kalitede olması google’nin webmaster ekibine göre sitenize yarardan çok zarar verebileceği yönündedir.

Önceden google kaliteli siteleri Pr (pagerank) değerleri vererek belirlerdi.2014 yılından sonra google hiç bir pagerank güncellemesi yapmamış ve pagerank devrine son vermiştir.Bunun yerine webmasterler backlink alırken sitelerin domain otoritelerini dikkate almaya başlamışlardır.

Link alımlarının bir çok yöntemi vardır.Bunlar; yorumlardan, videolardan, forum sitelerinden, pdf dosyalarından, dizin sitelerinden, profil sayfalarından, sosyal ağlardan ve tanıtım yazılarından link almak gibi bir çok yöntemi mevcut.Zaten link almanın en kolay yolu olan yorumlar sayesinde 1. sıraya çıkmanız çok zordur.Backlinkler sayesinde sıralamanızı artırabilmek için link çeşitliliğine önem vermeniz gerekir.
Backlink almak için ister seo firmalarına para vererek , ister ücretsiz backlink alabileceğiniz siteleri bularak kendiniz manuel olarak alabilirsiniz.Ama ücretli link alımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kalitesiz firmalardan almamaktır.Bunun nedeni 10$ 5 bin link paketleri alabilirsiniz.Fakat kalitesiz firmalar 5000 linki aynı günde yazılımlar sayesinde alırlar.Buda google’nin panga ve penguen algoritlarından kaçmaz.Siz sitenizin üstlere çıkmasını beklerken birden google sıralamanızı yüzlerce geriye atabilir.Bu cezaların çeşitliliği söz konusu ama en iyi haliyle bile 6 ay boyunca siteniz filtreden çıkmayabilir.

Bunun dışında tüm link alma yöntemlerinde no-follow ve do-follow gibi iki çeşit link türü vardır.Bazı webmasterlar sadece do-follow linklerin yararlı olduğu söyler ama bu kanı asla doğru değildir.Google no-follow linklerede çok önem vermektedir.Peki nedir bu dofollow ve nofollow;

Do-follow: Link almış olduğunuz sitenin size referans olması demektir.Yani googleye ben bu siteye kefilim yararlı bir site sende ona puan ver anlamına geliyor diyebiliriz.Ayrıca no-follow linklerden farklı olarak eğer bir site başka bir siteye do-follow link vermişse kendi site otoritesinden bir payda link verdiği siteyle paylaşmış olur.Bu nedenden ötürü do-follow linklere çok önem verilir.

Örnek dofollow link kodu:
<a href=”http://domainadınız.com/>anahtar kelimeniz</a>

No-follow:Biri sitesite nofollow link eklediğinde googleye ben bu siteyi ekledim fakat senin bu siteyi takip etmesen de olur anlamına gelir.Webmaster lar direk olarak linklere referans olmamak için ve nofollow sitesinin değerinden kayıp vermemek için kullanırlar.

Örnek no-follow link kodu:

<a href=”http://domainadınız.com/” rel=”nofollow”>anahtar kelimeniz</a>

Sitenizin belli bir konuma gelebilmesi, otorite sahibi olabilmesi ve sıralamasının artması için dış seo ya yani backlinklere ihtiyacınız vardır.Sonuçta herkesin maddiyatı iyi konumda olmayabilir.Kaliteli bir seo firmasından paket almak en düşük ihtimalle 50$ dan başlar.Neredeyse 50$ değerinde olan kalileti ve ücretsiz backlink kaynaklarını siz değerli dostlarımızla paylaşmak istedik.

Araştırarak bir çok backlink kaynağına ulaşabilirsiniz.Ama link alacağınız sitelerin kesinlikle analizini yapın.Site analizi yapabileceğiniz kaynaklar aşağıdaki gibidir;

Moz: Site otoritesini öğrenebileceğiniz kaynak.

Ahrefs:Backlink analinizi öğrenebileceğiniz kaynak.

Alexa:Sitenin dünya sıralamasındaki yerini öğrenebileceğiniz kaynak.

Google:Bir sitenin googlede banlı olup olmadığını ve site:siteadresi.com şeklinde arattığınızda ilgili domainin google’da index alıp almadığını öğrenebilirsiniz.

Bu bilgilerin eşiğinde ücretsiz backlink alabileceğiniz kaynaklar aşağıdaki gibidir.

Ücretsiz Backlink Kaynakları

1) Google Profilleri (PR: 9)

Öncelikle google+ hesabı açın.Daha sonra açıklama kısmına kısa kendinizi tanıtan kısa bir metin yazdıktan sonra metnin arasına yada sonuna site linkinizi ekleyin.Google profilinden aldığınız linkler no-follow dur.

Linklerin daha etkili olabilmesi için profilinizi takip edenlerin sayısını artırmanız gerekir.Ayrıca yazmış olduğunuz diğer içerikleri google+ profilinizde paylaşın.Bu işlem sayesinde içerikleriniz daha hızlı indexlenir.

2) SlideShare (PR: 8)

SlideShare, insanların PowerPoint, PDF, Keynote veya OpenDocument ile oluşturulan slaytları yükleyip paylaştığı bir platformdur.Link çeşitliliği için pdf baklinkler çok önemlidir.Sizde sitenizi tanıtan bir metnin arasına site linkini ekleyin ve pdf olarak kaydedin.Ardından slideshare sitesinde kendinize ait bir hesap açın ve pdf dosyasını paylaşın.Bu işlemi yaparken pdf başlığına ve açıklamanıza siteniz ile alakalı anahtar kelimeler ekleyerek backlink kalitesini maksimum seviyeye çıkartın.

3) Dailymotion (PR: 8)

Dailymotion bir video paylaşım sitesidir.Youtube’ye alternatif olarak kullanılan bu siteye üye olduktan sonra siteniz ile alakalı bir video ekleyin.Video açıklama kısmına video ile bilgiler yazdıktan sonra site linkinizi açıklama bölümüne ekleyin ve yayınlayın bu kadar basit.Ayrıca dailymotion ve youtube’ye eklenen videolar ile sitenize ciddi trafik çekebilirsiniz.

4) Dribbble (PR: 7)

Dribbble, çoğunlukla tasarımcıların kullandığı bir platformdur. Tasarımcılar dışında bu sitenin otoritesi çok güçlü olduğu için webmasterların aksatmadan kullandıkları backlink kaynaklarından biridir.Bu siteden link alabilmek için photoshop’la özgün bir resm tasarlayın ve resmin açıklama bölümüne linkinizi ekleyin.

5) Academia.edu (PR: 8)

Academia.edu, sitesi .edu uzantısı olan tek sosyal ağdır. Belgeye, araştırma ile ilgili kağıtları yükleyin ve belgeye site linkinizi ekleyin. Belgeniz otomatik olarak sitede HTML şeklinde gözükectir.Edu-gov uzantılı sitelere google çok önem verir ve bu sitelerden alınan backlinkler sıralamanıza direrkt etki eder.

Sosyal ve Medya Kaynakları

6) Reddit (PR: 8)

Reddit harici bağlantılardan oluşan bir sosyal ağdır ve siteye üye olduktan sonra makale, resim video ve başka dosyaları da yükleyebilirsiniz.Bu dosyaların hepsinden backlink alma şansınız var.Direkt olarak site linkinizide ekleyebilirsiniz fakat bu siteden en kaliteli backlink elde edebilmek için makale yazın ve maka içinde domain adınıza uygun bir anahtar kelimeye site bağlantınızı ekleyin.

7) Digg (PR: 7)

Digg bir haber toplama aracıdır ve Digg’ten bağlantılar almak için son haberlere ilişkin yüksek kaliteli bir makaleye ihtiyacınız vardır.Bu tarz sitelerde genelde makaleniz gözden geçirilir kalitesiz kopya yada rewrite edilmiş makaleleriniz yayından kaldırılabilir.

8) Imgur (PR: 6)

Imgur resim barındıran web sitesidir ve ücretsiz GIF’ler almak için mükemmel bir kaynaktır . Imgur’da bir resim yada GIF paylaşın ve resim açıklama alanına kendi site linkinizi ekleyin.Ayrıca en çok gıf resimlerine ulaşabileceğiniz eşsiz bir kaynaktır.

9) Flickr (PR: 9)

Flickr bir fotoğraf ve video barındırma web sitesidir ve web sitenize eklediğiniz makalelere konu ile alakalı ücretsiz resim bulabileceğiniz harika bir kaynaktır. Flickr’ya üye olduktan sonra bazı resimler paylaşın ve resimlerin açıklama alanına bağlantınızı ekleyin.

10) DeviantArt (PR: 7)

DeviantArt, Sanatçılar ve tasarımcılar için hazırlanmış bir paylaşım sitesidir. Kaynaktan bir bağlantı almak için bir resim yayınlayın yada bir yazı yayınlayın.Paylaşımlarınızın açıklama kısımlarına bağlantı eklerek link alabilirsiniz.Yazdığınız yazıların onaylanması için e-postanıza doğrulama kodu gönderilir.Onay verdiğinizde yayınız aktif olur.

Ücretsiz Blog Kaynakları

11) WordPress.com

WordPress ile ücretsiz bir blog oluşturun ve web sitenize ilişkin yayınların içine sitenizin bağlantılarını ekleyerek yayınlayın.Bu siteden oluşturduğunuz blogun içine başka içeriklerde yayınlayarak tek blogdan başka sitelerinize de link alabilirsiniz.Ama bu tür blog kaynaklarından backlink almadan önce ilk yazınızın içinde asla link olmasın.Bunun nedeni google açısından hiç index almamış bir blogdan link almak çok kalitesiz olacaktır ve sadece link almak maksatlı blog kurulduğunu google anlayacaktır.Buda sitenize yarardan çok zarar verebilir.Link eklemeden yayınladığınız yazıların indexlenip indexlenmediğini öğrenmek için google arama motoruna cache:blogunuzunismi.wordpress.com yazmanız yeterli.

12) BlogSpot

Blogger, Google tarafından yapılan en popüler ücretsiz bloglama platformudur. Blogsopt’ta ücretsiz bir blog oluşturup yayınlarınızı web sitenizin bağlantılarını ekleyerek yayınlayın.Wordpress’teki uyarı diğer tüm blog siteleri içinde geçerlidir.

13) Tumblr

Tumblr, bir sosyal ağ ve mikroblog platformudur.Bu siteyede üye olarak blog paylaşımı yapın ve makalelerinizin içinde site adresinizi ekleyin.

14) Weebly

Weebly, ücretsiz bir web sitesi, mağaza veya blog oluşturmak için kullanılan en popüler ağlardan biridir.Sitenize kaliteli bir geri link alabilmek için bu platformu kesinlikle kullanın.Diğer blog siterinde olduğu gibi hesap açın ve yayınlarınızı paylaşın.

15) Wix

Wix, ücretsiz blogoluşturabileceğiniz bir diğer platformdur.Bu sitenin en artısı makalelerinizdeki linkler do-follow olarak yayınlanır.Wix ten referans alarak sitenizin otoritesinde ve sıralamasında ciddi artışlar gözlemleyebilirsiniz.

Forum Kaynakları

16) Quora (PR: 7)

Quora, Teknoloji, Sağlık, Bilim, Alışveriş, Hizmetler, İnternet ve çeşitli sektörle ilgili sorularınızı yanıtlayabileceğiniz bir soru ve cevap platformudur. Quora’ya web sitenizin bağlantısını ekleyerek yeni bir soru sorabilir ve haliyle bu güçlü siteden link alabilirsiniz.

17) WordPress Destek Forumu (PR: 9)

Wordprees.org destek formu, gerçekten yüksek kaliteli bir backlink kaynağıdır.Moderatörler çok katıdır, bu yüzden lütfen WordPress, temalar ve eklentileri ile ilgili mantıklı sorular sorun.Sadece backlink alabilmek için thanks, very nice article, great article gibi kısa cümleler asla onaylanmaz.

18) Apple Support (PR: 8)

Apple desteği, Apple ürünleri ile ilgili sorular sormak ve yanıt almak için kullanılan bir platformdur.Soru sorabilmek ve link ekleyebilmek için Apple kimliğinizin olması gerekiyor.Kısa sürede kayıt olarak geri bağlantınızı alabilirsiniz.

19) Microsoft Yanıtları (PR: 8)

Microsoft Yanıtlar, Windows, Office, Aygıtlar ve benzeri Microsoft ürünleri ile ilgili soruları sormak ve yanıtlamak için bir topluluk forumdur.

20) Stack Overflow (PR: 7)

Stack Overflow, programlama dilleri ile ilgili sorularınızı sorup cevap bulabileceğiniz bir platformdur.Siteye üye olup herhangi bir yazılımla ilgili sorularınızı sorun ve bunu yaparken site linkinizide eklemeyi unutmayın.
Dofollow Yorum Backlink Listesi yazımızı okuyarak farklı link kaynaklarına ulaşabilirsiniz.

Enter the text or HTML code here

Check Also

yorum backlink listesi

Dofollow Yorum Backlink Listesi

Bu makalede Dofollow yorum backlink listesi ve link eklenirken dikkat edilmesi gereken hususları anlatarak size ...

27 comments

 1. Açıklamalar güzel olmuş.Hepsinden backlink alsam daha da yazı yazmama gerek kalmaz sanırım.

 2. villa kiralama hizmeti

  paylaşımınız oldukça kaliteli olmuş, bu tarz güzel yazılarınızın devamını bekliyoruz. Backlink konusunda tecrübeli yazılara hep ihtiyacımız var.

 3. emek cilingir

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 4. hepsini denedim umarım faydalı olur

 5. Yararlı bir makale olmuş tebrikler.

 6. teşekkür ederiz verdiğiniz değerli bilgiler için….

 7. Kemalettin Gecit

  Guzel bi yazi olmus. Ama sanki hic bisey yapmasan site daha guzel ilerliyormus gibi geliyor bana. Ne zaman trafikte biraz hizli artis olsa Google amca kendini gosteriyor.

  • Yorumunuz için teşekkür ederim. Hiç bir şey yapmadan siteye güncel içerik girerek iyi konuma getirirsiniz fakat yayınlanan içeriklerin 1. sırada çıkması neredeyse imkansızdır. Hiç backlink almadan ilk sayfada sıralamaya giren içerikler yok değil fakat bu içerikler hedef anahtar kelimede rekabet çok az olan kelimelerdir. Backlink alımı az olan sitelere backlink alındığında sıralamada düşüş yaşanabilir. Bunun nedeni ise google robotları hedef siteye alınan backlinklerin güncelliğini ve diğer kriterlerini (anahtar kelime çeşitliliği ve nofollow dofollow çeşitliliği vs) kontrol etmesinden kaynaklanır. Sıralamada düşüş yaşanan linkler düzenli aralıklarla link alımı yaptığı taktirde robotlar bunu fark eder ve sıralamada tekrar güncelleme yapar. Genelde link alımı yapıldığında sıralamada düşüş yaşayan linkler tekrar indexlendiğinde ve uygun şekilde backlink alımı yapıldığında bir önceki sıralamasının üstlerinde yer alır. İyi günler.

 8. eyw tesekkurler..

 9. halı yıkama makinası

  Edu ve gov uzantılı sitelerin sayısını arttırmalısınız.

  • Edu ve gov uzantılı backlinklerin değeri tabiki ayrı. Bu konu ile ilgili makaleyi kısa bir süre içinde yayınlayacağız. Teşekkürler.

 10. Valla süper bir paylaşım sayenizde çok bilgiye ulaştım teşekkürler admin

 11. insanlara klavuz olmuşsunuz elinize sağlık güzel olmuş.

 12. malatya oto kiralama

  bu sitelerden backink almak için üyelik sart mı baska üyelik alınmayan site varmı

  • Benim paylaştığım tüm link kaynakları üye olmayı gerektirir. Bunun nedenini başka makalelerimde anlatmıştım. Bir siteden kolay backlink alınabilirse o site link çöplüğüne dönüşür. Link çıkışı fazla olan sitelere google çok önem vermez ve otoritesini düşürür. Yorum atabilmek için üye olmak, yada atılan yorumların direk yayınlanmasından önce admin onayının olduğu sitelerde az link çıkışı olur. Bu sitelerden alınan linklerde aynı ölçüde kaliteli ve işe yarara linkler olur. Teşekkürlerr….

 13. Bilgilendirme gayet doyurucu olmuş
  Teşekkürler

 14. Gaziantep Saç ekimi

  Ellerinize sağlık çok güzel bilgilendirme olmuş çok işime yaradı

 15. emek çilingir

  Faydalı bilgiler teşekürler

 16. berat fakabasmaz

  harika…

 17. EDU VE GOV SİTE BEKLİYORUZ HOCAM

 18. acil cilingir

  aciklamanız gayet hoş ve anlaşılır olmuş teşekkür ederiz

 19. ben denedim oldu herkese tavsiye ederim gerçekten iyi.

 20. aciklamanız gayet hoş ve anlaşılır olmuş teşekkür ederiz

 21. Senem Geylani

  hocam bu yapmış oldugunuz programlarda baclink nasıl alabiliriz.

 22. hocam yaptıgımız baclinkler hiç gelmedi nasıl yapabiliriz acaba.

  • Ferhat bey aldığınız backlinkler hemen gözükmez. Bir kaç hafta sonra ücretsiz analiz edebileceginiz ( ranksignals.com, ahrefs yada moz gibi) sitelerde gözükür. Fakat orda bile 1000 küsür link yazar bir kaçını size gösterir. Bunun nedenide analiz sitelerinin sizden para koparma düşüncesinden kaynaklıdır. Aylık haftalık paketler alarak kendi ve rakip sitenize ait link analizlerini yapabilirsiniz. Bana sorursanız sakın paket almayın gerek yok. Siz kaliteli link aldığınızdan emin olun ve devam edin. İyi günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir