Dofollow Yorum Backlink Listesi

yorum backlink listesi

Bu makalede Dofollow yorum backlink listesi ve link eklenirken dikkat edilmesi gereken hususları anlatarak size ışık tutmaya çalışacağım. Web site sahipleri google dünyasına yeni başladıklarında ve ufak araştırmalar yapıp sitelerini üst sıralara taşıyabilmeleri için seo çalışması yapmaları gerektiğini öğrenirler. Site içi – site dışı seo’nun oldukça kademeli disiplinli çalışma gerektirdiğini de bilgi edinirler. Bu bilgi kesinlikle doğru ama dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var. Yeni blog sahibi arkadaşlarımızda benim izlenimim, hemen backlink almak ve günde defalarca makale girmek gibi aceleci ve acemice atılımlar sergiledikleridir. Bu aceleci çalışma karşısında seo hatası çok olan makale ve spam riski taşıyan backlink alımları da fazla sayıda olabiliyor. Haliyle alınan backlinkler yarar sağlamaktan çok websitenize zarar sağlayabilir. Yada makalerlerinin anahtar kelime uyumu, yanlış başlık seçimi, ilk 100 kelimede anahter kelimeye yer verilmemesi, site içi linklemelerin unutulması vb bir çok hatalardan ötürü yeterli ziyaretçi çekememesi gibi hatalarla karşılaşıyorlar. Tüm bu hatalar ilk gördükleri makalelerde anlatılanların doğru yada yanlış bilgi olduğuna bakmadan hızlıca uygulamaya koymalarından kaynaklanıyor. Bu makaleyi yazma nedenimde, yapılan hataların sonlanması ve çelişkili bir çok makaleleri okuyan arkadaşlarımızın sonuca varabilmesini sağlamak amaçlıdır.

Yeni blog sahipleri yaptıkları araştırmalarda kendi websitelerine geri bağlantı sağlayabilecekleri en kolay yöntemin de yorum backlinkleri sayesinde olduğunu da öğreniyorlar. Fakat bazı wp yazarları yorum backlinklerin seo ya katkısı olmadığını iddia ederler. Bu ve bunun gibi yazılara da denk gelebiliriniz. Fakat böyle bir sonuca varan yazarlar kesinlikle zararlı, cinsel, spam, otoritesi düşük vs sitelerden backlink alarak kötü bir tecrübe edinmiş ve sizinle tecrübesini paylaşmış olabilir. Bizzat google adminlerinin açıklaması ile yorum backlinklerin sitelere dış seo açısından hala etkisinin olduğunu, hatta içeriğiniz ile alakalı otoriter sitelerden alınan backlinklerin çok daha faydalı olduğu bilgisi verilmiştir. Eğer yorum backlinklere bu makalede ilk kez tanışan arkadaşlarımız varsa ufak bir tanıtım yapalım.

Yorum Yaparak Backlink Almak Nedir ve Nasıl Alınır?

Bloglara yorum atarak backlink almak hemen hemen tüm blogcular tarafından en çok tercih edilen ve kolay yoldan elde edilen seo taktiklerinin başında yer alır. Tanıtım yazısı ve diğer yöntemler ile seo uygulamak hem bütçe gerektirir hemde tekrar makale yazmak gibi ihtiyaçlar doğurur. Bu nedenle başka bir siteye ait, halihazırda bulunan bir makalenin altında yer alan İnternet sitesi, E-posta Kimliği ve onlarında altında yer alan yorum bölümüne konu ile alakalı yorum yazarak geri bağlantı sağlayabilirsiniz. Tabi bunları yapabilmeniz için öncelikle website sahibi yorumlarınıza onay vermelidir yada yorum yapma yetkisinin herkese açık olması gereklidir.

yorum - dofollow backlink

Web site sahipleri Disqus , facebook yada birçok wordpress yorum eklentileri ile sitelerine yorum atacak kitleleri belirleyebilirler. Bu eklentiler sizin yorum atmanıza asla engel değildir. Hedef eklentilere üye olarak yorum ve domaininizi ekleyebilirsiniz. Fakat tüm bloglardan yorum almanız mümkün olmayabilir. Çoğu blog sahipleri de her yorumu tek tek gözden geçirir ve yorum içinde domainler varsa yorumu onaylamaz. Yada yorumunuzu editleyerek linkinizi kaldırdıktan sonra onaylayabilir.

Her blog yorumları sitenize dofollow bağlantı sağlamayabilir. Çoğunlukla no-follow bağlantılara izin verirler.

Nofollow bağlantılar dofollow kadar sitenizin otoritesini artırmaz. Blog sahipleri yorumlara eklenen linkleri “rel = nofollow” şeklinde google’a tanıtarak bu linki takip etmene gerek yok demeye çalışırlar. Bu şekilde kendi alan adının otoritesini de korumaya çalışır.

Google’da indexli milyonlarca blog içinden dofollow bağlantılara izin veren blogları bulmak gerçekten çaba gerektirir. Bu aşamada hedeflediğiniz anahtar kelimede ilk sayfaya çıkmaya çalışırken başka siteler sizden erken davranıp kaliteli backlinklerle hızlı index ve sıralama alabilir.

Rakiplerinizden erken davranıp kaliteli ve dofollow backlink alabileceğiniz sitelerin analizini sizin adınıza biz yaptık. Aşağıdaki listede yer alan tüm bloglar bir kaç yıllık otoriter ve link çıkışı fazla olmayan sitelerdir.

Dofollow bloglar listesine atlamadan önce, yorum yazılan blogun yorumunuzu onaylayabilmesi için dikkat etmeniz gereken hususlara değinmek istedim:

 • Blog yorumlarında her zaman iyi ve kullanıcı dostu bir ton kullanın.
 • Hiçbir zaman isimsiz olarak yorum yapmayın çünkü anonim olarak yapılan yorumların çoğunu blog sahibine kabul ettiremezsiniz.
 • İnsanlar sizin spam gönderdiğinizi yada sadece link almak istediğinizi anlayabilecekleri şeklinde gönderdiğiniz yorumları asla kabul etmezler. Bunun en güzel çözümü atılan yorumun makale ile ilgili olması gereklidir.

Yorum backlink, tanıtım yazısı, pdf backlnk vs tüm geri bağlantılar için dofollow bağlantılar sitenize no-follow bağlantılardan daha fazla fayda sağlar. Bunu hususu bu yazıda ve diğer yazılarımda da defalarca belirttik. Fakat link çeşitliliği açısından her iki link çeşidini kullanmak gerektiğini de asla unutmayın. No-follow bağlantıları bulmak kolaydır bu yüzden aşağıda sizinle paylaşacağım listenin tümünde dofollow geri bağlantılar mevcuttur.

Yorum ile geri bağlantı alma konusunda şüphenizin kalmadığını varsayarak kolayca yorumlarınızın onaylanacağı otoriter sitelerin listesini paylaşıyorum.

Aşağıdaki listeler dışında daha fazla kaliteli ve otoriter sitelere ait backlink listesine ulaşmak için

Ücretsiz Backlink Siteleri
Sosyal İmleme Siteleri 2017
Otoritesi Yüksek Kaliteli ve Ücretsiz Backlink Kaynakları
makalelerimize göz atabilirsiniz.

 1. http://Davidmerrill101.com
 2. http://Monnaellithorpe.com
 3. http://Trafficcrow.com
 4. http://Poweraffiliateclub.com
 5. http://Shermansmithblog.com
 6. http://Trainingmlmsecrets.com
 7. http://www.woblogger.com
 8. http://blondish.net
 9. http://www.imjustsharing.com
 10. http://selectivemomentsintime.com
 11. http://suejprice.com
 12. http://barbaracharles.org
 13. http://www.avdhootblogger.com
 14. http://www.ttmitchellconsulting.com
 15. http://kikolani.com
 16. http://wassupblog.com/
 17. http://lovechicliving.co.uk/
 18. http://kopiaste.org/
 19. http://freebloghelp.com/
 20. http://www.blogengage.com/
 21. http://pulkit.me/
 22. http://anokhimedia.com/
 23. http://bruno-buergi.com/
 24. http://andylockhart.com/
 25. http://leslyfederici.net/
 26. http://www.johnthornhill.com
 27. http://mandyallen.com/
 28. http://www.bloggingtechniques.com/
 29. http://thehappyguy.com/
 30. http://www.timemanagementchef.com/
 31. http://www.homenotion.com/
 32. http://farsideof55.com/
 33. http://andrewstark.com/
 34. http://www.miraculousladies.com/
 35. http://imlesliez.com/
 36. http://workwithrichardp.com/
 37. http://aks-blog.com/
 38. http://monnaellithorpe.com/
 39. http://makemoneylessons.com/
 40. http://brianoliverblog.com/
 41. http://lindagraceonline.com/
 42. http://www.bloggershike.com/
 43. http://www.bloggingwp.com/
 44. http://thedogladysden.com/
 45. http://blogsnewsreviews.com/
 46. http://www.ramblingsofawahm.com
 47. http://www.ihelpc.com/
 48. http://pickdigest.com/
 49. http://www.adjuvancy.com/
 50. http://www.geekandblogger.com/
 51. http://www.bloggingtips.com/

Sonuç Olarak

Bu listede yer alan tüm sitelerin aktif ve yorumlara izin verdiği test edilmiştir. Eklenen yorumların ne zaman kaldırılacağı site yöneticileri tarafından karar verilir. Genelde kalıcı link alabileceğiniz sitelere ağırlık verdik.

Listede yer alan sitelerden yorum ile link alımı yaparken tüm içerikleri kontrol edin. En az yorum atılmış ve sizin içeriğinizle ilgili makalelerden link alımı yaptığınız taktirde sitenize sağlanan etkiyi maksimum görürsünüz.

Makaleye eklemek istediğiniz otoriter ve yorumlara izin veren alan adları var ise bizi bildirerek listeyi güncelleyebiliriz. Blogumuzu takipte kalın backlink listelerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Enter the text or HTML code here

Check Also

2017 guncel sosyal imleme siteleri

Sosyal İmleme Siteleri 2017

Sosyal imleme siteleri 2017 yılında işe yarıyor mu? Evet kaliteli sosyal imleme siteleri, haber sitelerinin, ...

2 comments

 1. tşk ederim yorum backlink için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir