10 Adet Ücretsiz Hosting Firması

ucretsiz hosting firmalari - ucretsiz web hosting

Site kurmak isteyen arkadaşlarımıza gene çok faydalı olacağını düşündüğüm bu makaleyi yazmak istedim. Site kurmak isteyip de yeterli bütçeye sahip olmadıkları için bu işlemi erteleyenlerin olduğunu biliyorum. Günümüzde hemen hemen her kategoride ücretli satılan webmaster araç , gereçlerin ücretsiz sunulan paketlerini bulmak artık mümkün hale geldi. Bu gün sizlere ücretsiz hosting alma düşüncesi olan arkadaşlarımıza en popüler 10 adet ücretsiz web hosting sitelerini tanıtacağım.

Dünyada şuan 750 milyondan fazla web sitesi ve 200 milyondan fazla blog mevcuttur. Haliyle bu site ve blogların hepsi ücretli hosting yada domain kullanmıyor. Ücretsiz sunulan fırsatları değerlendirip binlerce hatta milyonlarca insan ücretsiz hosting kullanarak site kurulumu yapıp para kazanabiliyorlar. Ama her hosting firmasından da paket alınmayacağını az çok bildiğinizi tahmin ediyorum.
Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan arkadaşlarımız için, hosting almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli hususları maddeler halinde sıralayalım;

  • Öncelikle paket alacağınız firmanın evden hizmet veren değil,  şirket statüsünde hizmet veren firma olduğuna dikkat edin.
  • Belirlediğiniz firmayı google’da detaylı bir şekilde araştırın. Firma hakkında anket yada kullanıcı yorumları yapılmışsa bunları bulup firma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Firmanın sitenize vermiş olduğu disk alanı, bant genişliği, mysqol veribantı kapesitesini, tek host hesabına kaç domain ekleyebileceğinize ve bunun gibi özellikleri diğer firmalar ile kısaylayın.
  • Paket alacağınız firmaları kullanan bildiğiniz siteler var ise o sitelerin açılış hızlarını test edin. Site içi seo için, en önemli hususlardan biri sayfa açılış hızıdır. Başarı yakalamak istiyorsanız en çok bu hususu ön planda tutun.
  • Müşteri hizmetlerinin ilgi düzeyini test edin. Firmaları kaliteli kılan bir diğer etkende budur.
  • Paket alacağınız firmanın sitesini alexa yada başka trafik analiz siteleri kullanarak ziyaretçi oranına bakın. Nede olsa sık kullanılan siteler, kullanıcılarını memnun eden firmalardır.
  • Bir diğer bakacağınız husus firmaların kullanmış olduğu alan adlarının yaşına bakmaktır. Bu hususa ben çok dikkat ederim. Yeni kurulan firmalar düzen tutamayıp kapanabilir. Ama 5 yıl yada daha fazla süre ayakta kalan firmalar, bence güven hak eden firmalardır. Alan adı yaşlarına bakmak için, google’a “whois” kelimesini aratıp, ilk sıralardaki sitelerden faydalanabilirsiniz.
  • Son olarak paket alacağınız firmanın ismini, youtube’a “firma ismi panel” yazarak karşınıza çıkan videoları izleyin. C-panel kullanımı kolay olan ve kullanıcılarına çoğu hususta yardımcı olabilen firmaları tercih etmelisiniz.

Ücretli yada ücretsiz olması önemli değil, yeni bir hosting firmasına üye olmadan önce bu maddelerde sıralanan hususlar eşliğinde analiz yaptıktan sonra paket almanızı öneririm.

Şimdi size başlıklar halinde önereceğim hosting firmalarını şüphe duymadan kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, bu  ücretsiz hosting firmaları 43.000 den fazla kişinin iştirakı ile yapılan anket sonucunda belirlenmiştir. Kullanıcıların çoğunlukla memnun olduğu ve tavsiye ettiği ücretsiz web hostingler şunlar;

Ücretsiz Hosing Firmaları

kaliteli ve ucretsiz hosting siteleri

1- Wix 

Wix gerek panel kullanımı, gerek site hızı bakımından, ücretli hosting firmalarını aratmayacak kadar kaliteli ve çok tercih edilen bir firmadır. 30 milyondan fazla site barındıran bu firmaya günde 25000 den fazla yeni kullanıcı abone olmaktadır. Bu kadar hızlı büyümesi ve tercih edilmesinin tek sebebi kesinlikle kalitesinden dolayıdır.

2- Weebly

Webbly’de tüm kullanıcılarına ücretsiz olarak web sitelerini barındırma hizmeti veren çok kaliteli bir firmadır. İşinizin tam zamanlı bir şekilde büyümesine fayda sağlayacak olan bu firma, site kurulumu yaparken hiç bir kodlama yada eklentiye gerek kalmadan, işinize yarayacak özellikleri sürükle bırak şeklinde kurulum yapabileceğiniz çok basit bir panel ile kullanıcılarını karşılamaktadır. 13 milyondan fazla kullanıcısı olan bu firma, 2007 yılının en iyi 50 websitesinden biri olarak seçilmiştir.

3- 000webhost

000webhost benimde zamanında kullandığım, ücretsiz ve özellikleri bakımından diğer firmalardan bir kaç tik üstte olan güzel bir hosttingdir. 1.5 gb disk alanı ve 100 gb trafik limitleri ile kullanıcıların baya işini görebilecek özelliklere sahiptir. Bizzat kullandığım için ve bu süreçte sıkıntı yaşamadığım için tavsiye ederim.

4 – Yola

2007 yılında Afrika’da kurulan bu firmanın şuan 7 milyondan fazla müşterisi vardır. Bu firmada iş için oluşturacağınız websitenizin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilir.

5- EduBlogs

EduBlogs, öğretmen ve öğrenciler için en iyi ücretsiz hosting firmasıdır diyebilirim. Şuan 1.5 milyondan fazla blog barındırmaktadır. 200 den fazla profesyonel tema seçeneği bulunan bu firma, rahatsız edici reklamları olmadığındn ve depolama alanı bir hayli fazla olmasından ötürü, öğrencilerin gözdesi haline gelmiştir. Stanford ve Cornell gibi bilindik üniversitelerin en sık kullandığı hosting firmasıdır.

6- Freehostia

8 yıldan fazla ücretsiz hosting paketi veren bir firmadır. Bu firma 7/24 müşteri desteği ile kullanıcılarının tüm sorunlarına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Hem ücretsiz olması hemde müşteri desteğinin bulunması çok tercih edilmesinin nedenlerindendir. Freehostia, 250mb disk alanı ve aylık 6 gb band genişliği ile websitelerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

7- Webs

30 sn gibi kısa bir sürede kayıt olabileceğiniz bu firma, sitenizde bir reklam yayınlama karşılığında bir çok özellikler sunmaktadır. Sürükle bırak yaparak sitenize kolay ve özgün tasarım sağlayabilirsiniz. Bu firmanın güzel yanlarından birsi de, canlı destek ile sorularınızı yönelte bilmenizdir.

8- 5gbfree

5gbfree 3 MySQL veribantı olanağı sunan, kullanıcılarına Php desteği ile 20 gb disk alanı sunan çok elit ve ücretsiz bir honting firmasıdır. Sitenizde asla reklam barındırma zorunluluğu koşmayan bu firma, basit c-panel kullanımı ile de kullanıcılarını mutlu etmeyi başarmıştır.

9- Jimdo

2007 yılında kurulan ve 15 milyona yakın kullanıcısı olan bu firma ücretsiz hoting firmaları içinde en popüler firmalardan biri olmayı sürdürüyor. E-posta adresinizle kısa sürede kayıt olabilir ve yüzlerde temalardan birini seçerek ücretsiz websitenizi kurabilirsiniz.

10- Freehosting

Tamamen ücretli ve kaliteli bir diğer firma freehosting.com’dur. Website araçlarını kolayca kullanabileceğiniz panele sahip olan bu firma, kullanıcılarına FTP, CGI, PHP5, MySQL, PYTHON, ROR, CRON ve dosya yöneticisi desteği ile bir çok dırsat sunmaktadır.

Sonuç 

Şuan dünya genelinde yüzlerce ücretsiz hosting firmaları vardır. Bu firmalar içinde, anketler soncunda en çok beğenilen ve site ihtiyaçlarına ücretsiz olmasına rağmen, en çok katkı sağlayan 10 adet ücretsiz hosting sitesini paylaştık.

Site kurulumunu ücretsiz hostingler kullanarak yapacaksanız bu siteler iş, küçük şirket, blog yada facebook, google reklamlarında paylaşım yapacağınız siteler için gayet idealdir. Fakat ücretsiz hostingler, seo için pek fazla tercih edilmez. Bunun nedenleri; siteniz fazla trafik alacak ise kısıtlı trafik hacmi olan hostingler işinizi engelleyebilir yada kullanmış olduğunuz ücretsiz hostingler, ücretli olanlar kadar sitenize hız katmayabilir.  Bu denenler site sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Fakat bazı eklentiler ve CDN kullanımı ile site hızını ciddi miktarda artırarak bu sorunu büyük miktarda çözmüş olursunuz.

Umarım makaleyi yararlı bulmuşsunuzdur. Bu ve bunun gibi yararlı makalelerden haberdar olabilmek için, ister bültenimize kayıt olabilir, isterseniz de facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Enter the text or HTML code here

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir